Endometrioza: bolesna choroba kobiet

Endometrioza (inaczej gruczolistość macicy) to bolesna choroba, która dotyka kobiet w wieku rozrodczym – może dotyczyć nawet co piątej z nich. Diagnozowana jest przeważnie u kobiet trzydziesto-czterdziestoletnich. Jak na razie nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, co jest jej przyczyną. Prawdopodobnie znaczącą rolę może odgrywać nadmiar estrogenu w organizmie (co może mieć podłoże genetyczne) ale też obniżona odporność, menstruacja wsteczna. Statystycznie częściej chorują kobiety, które późno zaszły w pierwszą ciążę i te, które wcześnie zaczęły miesiączkować (co jest także uwarunkowane genetycznie). Co ciekawe, endometrioza dotyka częściej pań wysokich, szczupłych i rudych.

Na czym to polega?

Śluzówka macicy złuszcza się w cyklu miesięcznym. Prawidłowo jest wydalana na zewnątrz. W przypadku endometriozy zamiast znaleźć się poza organizmem śluzówka wędruje w głąb ciała. Poprzez jajowody trafia do jamy brzusznej, stamtąd do otrzewnej, jelit, pęcherza i inne miejsca. Tam komórki śluzówki osadzają się, wszczepiają w tkankę i rosną. Zachowują się przy tym tak, jak śluzówka w macicy, czyli w cyklu miesięcznym dochodzi do krwawienia z tych tkanek i złuszczania się. Rzecz w tym, że krwawienie to występuje w niewłaściwym miejscu, nie może znaleźć ujścia i powoduje dalsze problemy. Tworzą się zrosty i torbiele. Nie jest to nowotwór, ale komórki endometriozy zachowują się w pewnym sensie podobnie, np. wytwarzając z czasem sieć własnych naczyń krwionośnych.

Jak postępować? Jak leczyć?

Endometrioza rzadko jest śmiertelna, może być jednak groźna dla zdrowia. Przede wszystkim zaś jest bardzo bolesna i może prowadzić do niepłodności. Leczenie polega głównie na podawaniu hormonów, które wywołują stan podobny do menopauzy. Nie jest to odpowiednie postępowanie dla osób, które chcą zajść w ciążę. W takim przypadku endometriozę usuwa się przy pomocy zabiegów chirurgicznych. Nie jest to metoda doskonała, ponieważ komórki śluzówki macicy mogą ponownie trafić i wrosnąć w niewłaściwe miejsce (dzieje się tak, niestety, stosunkowo często).
Endometrioza jest w zasadzie nieuleczalna – faramakoterapia i zabiegi niwelują jedynie jej objawy i skutki. Jednak właściwa terapia umożliwia kobiecie normalne funkcjonowanie i posiadanie dzieci.
Naukowcy pracują nad nowymi metodami leczenia, w których znaczącą rolę odgrywa odpowiedź autoimmunologiczna organizmu, jednak jest to jeszcze wczesny etap badań i kobiety cierpiące na endomeriozę muszą zadowolić się dotychczasowymi możliwymi terapiami.

Artykuł zrealizowany przy współpracy z miracolo.clinic/.


Article Tags:
· · ·
Article Categories:
Zdrowie i Uroda

Recent Posts

Comments are closed.