Kosmetyki na lato nie tylko dla dzieci

Wybór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji skóry w czasie wakacyjnych wyjazdów jest niezwykle ważny. Choć lato kojarzy się z opalaniem i wielogodzinnym przebywaniem na słońcu, to ważny jest wybór kosmetyków, dzięki którym można osłabić działanie promieni słonecznych, zapewniając skórze odpowiednie nawilżenie oraz ochronę.

Inna ochrona dla dzieci

Kosmetyki dla dzieci, które mają ochronić ich delikatną skórę przed działaniem promieniowania słonecznego, nieco różnią się od kosmetyków dla dorosłych. Najczęściej kosmetyki do opalania dla dzieci są dostosowane do wieku dziecka, powinny być również wodoodporne, aby w czasie zabawy dziecko nie musiało mieć ponownie zabezpieczanej skóry. Dostosowanie do wieku dziecka w kosmetykach na lato oznacza wykorzystanie w ich składzie wyższych filtrów. U dzieci nawet przy mniejszej ilości słońca rekomenduje się stosowanie filtrów SPF 30 lub wyższych, z kolei u niemowląt wskazany jest filtr SPF 50, który stosuje się także u osób dorosłych z bardzo jasną karnacją. Ze względu na rodzaj filtrów kosmetyki na lato dla dzieci oparte są o zabezpieczenie jakie zapewniają filtry naturalne, dużo bezpieczniejsze zwłaszcza w przypadku niemowląt.

Czym się różnią filtry

W składzie wielu kosmetyków do opalania pojawiają się albo filtry fizyczne (naturalne), albo filtry chemiczne. W niektórych seriach kosmetyków producenci sięgają po obydwa rodzaje filtrów, zwiększając tym samym ochronę dla skóry. Filtry fizyczne są nieco słabsze niż filtry chemiczne, a ich działanie oparte jest na tworzeniu specjalnej bariery na skórze. Taka bariera może się charakteryzować białą poświata, która pozostaje po zaaplikowaniu kosmetyku. Filtry chemiczne działają w głębszych partiach skóry. Najpopularniejsze filtry naturalne to cynk i dwutlenek potasu, które w niektórych produktach występują razem, chroniąc przed promieniowaniem UVA i UVB jednocześnie, choć sam tlenek potasu uznawany jest za jeden z czynników przyspieszających starzenie skóry. Kolejnym ważnym aspektem ochrony jest informacja o ochronie przed działaniem promieniowania UVA i UVB. O zabezpieczeniu przed promieniami UVB mówi wskaźnik SPF, natomiast o ochronie przed promieniami UVA informuje czynnik PPD. W niektórych produktach zamiast o czynniku PPD mówi się o kompleksowej ochronie przed promieniami UV.

W niektórych produktach mogą się pojawić filtry przenikające, których należy unikać wybierając kosmetyki dla dzieci. Do tej kategorii należy kwas benzoesowy oraz Ethylhexyl Methoxycinnamate, które są szkodliwe dla skóry dzieci.


Article Tags:
·
Article Categories:
Zdrowie i Uroda

Recent Posts

Comments are closed.