Nadwrażliwość szyjek zębowych – co warto wiedzieć?

Odczuwasz nagły, ostry ból podczas spożywania bardzo zimnych czy ciepłych posiłków? W trakcie szczotkowania zębów pojawia się dyskomfort? Uważaj, to może być nadwrażliwość szyjek zębowych!

Czym jest nadwrażliwość?

Nadwrażliwość ma miejsce, kiedy odsłonięte zostają szyjki zębowe. Dzieje się tak na przykład podczas nieprawidłowego szczotkowania, ale również w wyniku podeszłego wieku czy rzadziej: w wyniku przewlekłych chorób. Problemem może okazać się również nadmiernie twarda szczoteczka. Szczotkowanie ruchami poziomymi szyjek zębowych prowadzi do starcia wierzchniej warstwy szkliwa i odsłonięcia zębiny, która jest niezwykle podatna na dotyk i zmiany temperaturowe. Dodatkowo struktura zębiny jest bardzo porowata, przez co miejsca takie są bardzo narażone na pojawianie się próchnicy.

Czy rozpoznanie nadwrażliwych szyjek zębowych jest trudne? Zdecydowanie nie – wystarczy przyjrzeć się zębom z bliska. Jest to odsłonięta powierzchnia, odcinająca się wyraźnie od płaszczyzny zęba.

Jak leczyć nadwrażliwość szyjek zębowych?

Podstawą jest zmiana sposobu szczotkowania zębów na taki, który pozwoli na delikatne zsuwanie dziąseł. Szczotkujemy zęby ruchami kolistymi, a nie jak dotychczas – poziomymi. Dodatkowo możemy także zakupić delikatniejszą szczoteczkę o miękkim włosiu – to także powinno zmniejszyć problem. W aptekach znajdziemy również pasty, które dedykowane są osobom zmagającym się z problemem nadwrażliwych szyjek zębowych. Są one delikatniejsze, wspomagają również odbudowywanie szkliwa.

Szyjki zębowe może zrekonstruować stomatolog poprzez nałożenie na nie materiału biozgodnego. Taki zabieg jest bezbolesny i trwa kilkanaście minut.

Źródło: b-med.com.pl.


Article Tags:
·
Article Categories:
Zdrowie i Uroda

Recent Posts

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *