Planujesz ciążę? Odwiedź dentystę

Jeżeli planujesz zajście w ciąże, to oprócz odpowiedniego odżywiania i aktywności fizycznej musisz też zadbać o stan swoich zębów. Bardzo ważne jest by w ciąży zęby były zdrowe. Dlatego też zadbać o nie musisz już na etapie jej planowania. Ważne jest, żeby wszystkie ubytki zębów zostały wyleczone, zanim będziesz w ciąży.

Próchnica może wywołać przedwczesny poród, dlatego do stomatologa wybierz się jeszcze przed zajściem w ciążę. Wylecz chore zęby, usuń kamień, zafunduj sobie wzmacniającą szkliwo fluoryzację. Stomatolodzy zalecają ostrożność w stosowaniu pewnych leków i znieczuleń zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży, dlatego ważne jest, aby wkroczyć w stan błogosławiony ze zdrowymi zębami. Leczenie zębów w ciąży jest oczywiście możliwe, ale dla świętego spokoju lepiej zrobić to jeszcze przed zapłodnienie.

Ciąża to czas, w którym zęby są zdecydowanie słabsze niż dotychczas. Ciężarna kobieta jest więc bardziej podatna na powstanie zmian próchnicznych. Dlatego idealnie byłoby, aby wszelkie stany zapalne lub ubytki w uzębieniu wyleczyć jeszcze przed zajściem w ciążę. Bakterie znajdujące się w chorej jamie ustnej mogą przedostać się do krwiobiegu i przez łożysko dotrzeć do dziecka. W skrajnych przypadkach zaawansowana próchnica może spowodować nawet przedwczesny poród. Wizyta w gabinecie dentystycznym również jest wskazana, w trakcie ciąży. Będzie ona miała na celu wyeliminowanie powstawania ewentualnej próchnicy i wzmocnienie zębów. Potraktuj ją jak jedno z rutynowych badań w ciąży.

Jeżeli nosisz aparat na zęby na stałe, to pewnie się zastanawiasz czy możesz planować ciążę. Noszenie aparatu nie przeszkadza w planowaniu czy byciu w ciąży. Aparat ortodontyczny założony na stałe wymaga niezwykłej uwagi, trzeba intensywnie dbać o higienę jamy ustnej. Można powiedzieć, że wręcz to jest na plus. Ciąża może być również dobrym momentem, żeby wyprostować zęby. Jednak najlepiej założyć aparat ortodontyczny przed zajściem w ciążę. Ponieważ do pełnej diagnostyki i planu leczenia wady zgryzu potrzebne jest wykonanie zdjęć rentgenowskich (RTG.). Należy pamiętać, ze w ciąży nie można wykonywać zdjęć rentgenowskich, dlatego zawsze informuj, że jesteś w ciąży. Nie zaleca się zakładania aparatu korygującego w ciąży. Natomiast kontynuacja noszenia już wcześniej założonego aparatu nie stanowi problemu.

Przyszła mama powinna pamiętać tylko częstym myciu zębów.O myciu zębów nie powinny zapominać mamy, które nie noszą aparatu korygującego. W ciąży przyszłe mamy mają często różnego rodzaju zachcianki smakowe. Powoduje, to, że niezależnie od pory dnia podjadają. Warto pamiętać, żeby po zaspokojeniu potrzeb smakowych umyć zęby. Niezmiernie istotna w czasie ciąży jest higiena jamy ustnej.

Artykuł powstał przy współpracy portalu Zaplodnieni.pl.


Article Categories:
Zdrowie i Uroda

Recent Posts

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *