Wysypka na ciele Twojego dziecka – czy to powód do paniki?

Lato, jak żadna inna pora roku sprzyja występowaniu alergii. Nie tylko osoby dorosłe dotyka ta choroba społeczna. Z równą częstością dotyczy ona w dzisiejszych czasach dzieci i niemowląt.

Jak rozpoznam wysypkę?

Dermatolodzy alarmują do młodych matek- nie każda zmiana na ciele dziecka to wysypka. Wysypka charakteryzuje się mnogością tego samego lub innego typu zmian. Według klasyfikacji przyjętej w świecie dermatologicznym wyróżniamy m.in wysypkę plamista, grudkową oraz plamisto – grudkową.

Czy każda wysypka wymaga interwencji lekarza?

Wysypka najczęściej pojawia się u małych dzieci (a właściwie jest dopiero zauważona przez mamę) po odpoczynku. Nadmierna potliwość, brak przewiewnych ubranek oraz przegrzewanie sprawiają, że pojawia się wysypka na ciele. Zazwyczaj są to tzw. potówki (są to krostkowate, zmiany dotyczące najczęściej pleców, klatki piersiowej). Potówki są przejściowymi zmianami, które po pewnym czasie zanikają.

Niepokój powinien wzbudzić nieregularny charakter wysypki, jej nietypowe umiejscowienie (np. tylko na twarzy) czy długotrwałość występowania.

Wysypka na twarzy i brzuszku, o czym mogą świadczyć?

Umiejscowienie zmian często pozwala na określenie wstępnej przyczyny wysypki. Wysypka alergiczna kontaktowa najczęściej występuje w miejscu kontaktu z daną substancją. Bąble tzw. pokrzywkowe charakteryzujące tę wysypkę (przypominają one bąble po oparzeniu pokrzywą) najczęściej pojawiają się na brzuchu, ze względu na dodawanie do guzików śpioszków niklu. Alergia na nikiel jest to jedna z popularniejszych alergii kontaktowych. Decydując się na ubranka zawierające metalowe elementy, takie jak guziki warto wybrać te bez dodatku niklu.

Pokrzywka dotyczyć może również samej okolicy twarzy. Często występuje ona po nadmiernym nasłonecznieniu twarzy dziecka. Jest to objaw fototoksyczny, który jest odwracalny. Przeciwdziałać takiemu stanowi rzeczy mogą m.in. kremy z filtrem UV.

Czy każda wysypka to alergia?

Pamiętajmy, że u dzieci do 3 roku życia alergia w żaden sposób nie może być potwierdzona w 100 % – spowodowane jest to niedojrzałością układu immunologicznego. Objawy alergii oczywiście mogą wystąpić, ale pełne badanie laboratoryjne wykonane może być dopiero po ukończeniu przez pociechę 36 miesiąca życia.

Nie każda wysypka to alergia. Alergia to stan nadwrażliwości organizmu, dlatego często towarzyszą mu inne dolegliwości, takie jak katar sienny czy zaczerwienienie spojówek oka. Dopiero taki obraz kliniczny powinien poprowadzić diagnostykę w kierunku stwierdzenia alergii.

Wysypka u dziecka to stan nieprawidłowy, ale nie powinien on wzbudzać większego niepokoju. W bardzo małej liczbie przypadków stanowi on o ciężkiej chorobie (wybroczynki w przypadku sepsy czyli posocznicy).

Masz więcej pytań dotyczacych alergii u dziecka? Odwiedź portal Rodzina Zdrowia gdzie znajdziesz porady jak radzić sobie z alergią i zapobiegać jej objawom.


Article Tags:
·
Article Categories:
Zdrowie i Uroda

Recent Posts

Comments are closed.