Co to jest depilacja i epilacja?

Depilacja oraz epilacja to łudząco podobne do siebie terminy, oba związane z procesem usuwania owłosienia, które jednak mają różne znaczenia.

Epilacja i depilacja – czym się różnią?

Depilacja jest to proces usuwania owłosienia, który nie daje trwałych rezultatów. Najczęściej polega na pozbywaniu się martwej części włosa poprzez golenie lub kremy do depilacji, ale również za pomocą wosku czy depilatora elektrycznego. Po takich zabiegach, w zależności od wybranej metody, można cieszyć się gładką skórą przez dzień lub do dwóch-trzech tygodni. Depilacja jest więc zabiegiem, który pozbywa się jedynie zewnętrznej części włosa, który i tak po pewnym czasie odrośnie. Epilacja z kolei oznacza proces usuwania całego włosa, to jest wraz z cebulką i mieszkiem włosowym. Takie zabiegi najczęściej przeprowadza się w profesjonalnych gabinetach kosmetologicznych, choć od paru lat na polskim rynku dostępne są również aparaty do domowych zabiegów epilacji światłem.

Na czym polega epilacja laserowa?

W salonach kosmetycznych najczęściej wykonuje się zabiegi laserowego usuwania owłosienia. Jest to sposób usuwania owłosienia, który niestety należy wykonywać w formie cyklicznej serii zabiegów. Oznacza to, że jeden zabieg nie wystarczy, by pozbyć się niechcianych włosków, za to po wykonaniu pełnej serii możemy pozbyć się owłosienia z danego obszaru na kilka lat. Epilacja laserowa polega na tym, że kosmetolog atakuje każdy mieszek z osobna wiązką lasera o odpowiedniej długości, co prowadzi do jego uszkodzenia. Taki mieszek nie jest w stanie wyprodukować włosa, zaś proces jego regeneracji jest bardzo długi, dzięki czemu możemy się cieszyć gładką skórą nawet przez kilka lat. Włoski, kiedy odrastają po jakimś czasie, z reguły są słabsze, jaśniejsze i cieńsze.

Zalety depilacji i epilacji

Epilacja jest kosztowna – zabiegi nie należą do tanich, a należy wykonywać je w seriach, na przykład 8-10 zabiegów, by osiągnąć pożądane rezultaty. Jednak efekt, zdaniem wielu pacjentek, jest warty wydanych pieniędzy (sprawdź tutaj ). Należy jednak pamiętać, że nie jest to zabieg polecany dla osób bardzo wrażliwych na ból, nie mogą się mu poddać również osoby o pewnym typie karnacji. Z kolei depilacja jest znacznie tańsza, a odpowiednio przeprowadzana może zapewnić gładką skórę nawet na trzy tygodnie i dłużej. Z drugiej strony bywa również bolesna, zaś jej największą wadą jest krótkotrwałość efektów w porównaniu do rezultatów epilacji. Jednak nawet przy zwykłej depilacji woskiem, jeśli jest ona przeprowadzana regularnie, włoski z czasem stają się słabsze i jaśniejsze.


Article Tags:
·
Article Categories:
Zdrowie i Uroda

Recent Posts

Comments are closed.