Jak dbać o biel zębów?

Każdy z nas marzy o tym, aby nasze zęby były lśniące, zdrowe i śnieżnobiałe. Warto jednak wiedzieć, że kolor naszego uzębienia związany jest z kwestiami genetycznymi oraz tym, jak wygląda nasza dieta oraz codzienne nałogi. Pragnąc wybielić zęby musimy początkowo przyjrzeć się z bliska wszelkim czynnikom, które mogą powodować zmianę koloru uzębienia.

Geny czy czynniki zewnętrzne?

Kolor naszych zębów warunkowany jest genetycznie. Najczęściej barwa zębów waha się od koloru śmietankowego, poprzez subtelnie żółtawy aż po kolor szary. Barwa jest wynikiem koloru naszych kości i nie ma żadnej możliwości na zmianę tego parametru.

Naturalne zabarwienie ludzkich zębów jest nie tylko wynikiem koloru i przejrzystości tkanek twardych zęba, lecz także zależy od zjawisk optycznych związanych z padającym światłem. Właściwości optyczne tkanek uwarunkowane są stopniem ich mineralizacji, składem chemicznym oraz zależą od źródła emisji światła.

W zależności od grubości szkliwa możemy zaobserwować trzy różniące się kolorystycznie części zęba:- obszar przyszyjkowy (cienkie szkliwo), wykazujący największą intensywność szkliwa żółtego, -strefa środkową, -brzeg sieczny (przezierny), odcień niebieskawy

W miarę starzenia się, na skutek ścierania szkliwa i postępującej mineralizacji zębiny, zacierają się różnice pomiędzy poszczególnymi obszarami i zęby staja się ciemniejsze (intensywnie żółte lub żółtobrunatne).

Istotnym elementem wpływającym na zabarwienie naszego uzębienia jest nasza codzienna dieta. Produktami mocno barwiącymi są: kawa, herbata, czerwone wino, buraki. Nie sposób całkowicie wyeliminować ich z naszej diety, jednak warto zmniejszyć ich spożycie jeśli zależy nam na białych zębach!

Codzienna pielęgnacja

Codzienna pielęgnacja naszych zębów to nasz obowiązek – dzięki niej nie tylko usuwamy osad i płytkę nazębną, ale przede wszystkim zmniejszamy ryzyko zachorowania na próchnicę czy choroby przyzębia. Szczotkowanie powinno mieć miejsce przynajmniej dwa razy dziennie, optymalnie po każdym posiłku. Konieczne jest wybieranie past z dodatkiem fluoru! Jeśli nie mamy możliwości umycia zębów w pracy wykorzystajmy w tym celu płyny do płukania ust. Można też żuć gumę bez dodatku cukru jednak nie dłużej niż 15 minut po posiłku. Uwaga na stosowanie past wybielających, gdyż ścierają one wierzchnią warstwę szkliwa i narażają nas na nadwrażliwość!

Wybielanie u stomatologa

Większość specjalistów jest zdania, że wybielanie zębów powinno się odbywać u dentysty, żeby naprawdę było skuteczne. Stomatolodzy dysponują specjalistycznym sprzętem: żelami, lampami. Lekarz pomoże dobrać najlepszą metodę wybielania, dopasowaną do stanu zdrowia naszych zębów. Co ważne: efekty widać już po pierwszym zabiegu!


Article Tags:
·
Article Categories:
Zdrowie i Uroda

Recent Posts

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

apartamenty w Szczawnicy ortodoncja katowice