Endodoncja – czym jest?

Endodoncja zaliczana jest do jednych z podstawowych zagadnień stomatologii. Obejmuje ona rozpoznawanie i leczenie chorób miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych. Leczenie tego typu zalecane jest przede wszystkim w wypadku niezwykle głębokich ubytków spowodowanych próchnica. Do leczenia tego typu skłania również złamanie czy zwichnięcie zęba. Najpopularniejszym zabiegiem wykonywanym w ramach endodoncji jest leczenie kanałowe. Leczenie kanałowe jest refundowane dla osób ubezpieczonych, jeśli dotyczy ono zębów przednich (siekaczy oraz kłów).

Jak przebiega? Co warto o nim wiedzieć?

Leczenie kanałowe to proces mający na celu zachowanie korony zęba w przypadku nieodwracalnych zmian w obrębie tkanek wewnętrznych. Leczenie to przebiega wieloetapowo i polega przede wszystkim na usunięciu nerwów i oczyszczeniu kanałów zębowych. W pierwszej kolejności lekarz mu określić stan zęba. Jeśli istnieją wskazania do jego leczenia kanałowego proces rozpoczyna się od nawiercenia zęba i umieszczenia w jego wnętrzu substancji, która pomoże zniszczyć białko znajdujące się wewnątrz. Podczas tego procesu niszczone są również nerwy w kanałach zębowych. Ząb zabezpieczany jest flekiem.

Czyszczenie kanałów i ich uzupełnianie

Kolejne zabiegi polegają na czyszczeniu kanałów z resztek nerwów. Endodoncja może być wykonywana pod mikroskopem – w tym wypadku znacząco ułatwia to pracę stomatologa i przyspiesza proces wykonywania zabiegu. Do czyszczenia kanałów lekarz może wykorzystać niewielkie urządzenie. Warto dodać, że całość zabiegu wykonywana jest pod znieczuleniem miejscowym, aby zmniejszyć dyskomfort pacjenta. Po wyczyszczeniu kanałów konieczne jest ich wypełnienie materiałami biozgodnymi. Wszystko po to, aby bakterie z jamy ustnej nie przedostawały się do krwiobiegu. Ostatnim etapem jest odbudowanie korony i zabezpieczenie zęba.


Article Tags:
·
Article Categories:
Zdrowie i Uroda

Recent Posts

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

apartamenty w Szczawnicy ortodoncja katowice