Kasowanie punktów karnych – nowe przepisy dla kierowców

Kierowca łamiący przepisy ruchu drogowego musi liczyć się z konsekwencjami swojej niefrasobliwości czy brawury. Wymuszenie pierwszeństwa, przejazd na skrzyżowaniu na czerwonym świetle czy zaparkowanie w niewłaściwym miejscu poskutkuje nie tylko mandatem, ale również punktami karnymi. Kiedy liczba zgromadzonych punktów zbliża się do górnej granicy, jedynym ratunkiem dla kierowcy jest kasowanie punktów karnych. W jaki sposób można to zrobić? Jakie nowości w tym zakresie pojawiły się w tym roku? Sprawdź!

Punkty karne – najważniejsze informacje

W ubiegłym roku kierowców zaskoczyła prawdziwa rewolucja. Zaostrzone zostały zasady przyznawania mandatów, zmienił się taryfikator oraz zwiększona została maksymalna, jednorazowo przyznawana liczba punktów karnych (z 10 do 15). Co ciekawe, przed 2022 rokiem niechlubne punkty gromadzące się na koncie kierowcy łamiącego przepisy automatycznie kasowane były po 12 miesiącach. Obecnie na „wyczyszczenie” swojej historii trzeba poczekać aż 2 lata. Kiedy liczna punktów przekroczy 24, kierowca traci prawo do prowadzenia pojazdów. W przypadku młodych, niedoświadczonych kierowców, restrykcje są jeszcze większe. W ich przypadku limit ten wynosi 20 punktów.

Kasowanie punktów karnych – kursy doszkalające

Co ciekawe, odczekanie 24 miesięcy to nie jedyny sposób, aby pozbyć się niechcianych punktów. Kasowanie punktów karnych może również odbyć się  w inny sposób. Kierowcy zbliżający się do czerwonej linii mogą skorzystać ze specjalnych kursów organizowanych przed WORD-y.  Od 17 września 2022 roku szkolenie trwa 28 godzin, które muszą zostać zrealizowane w ciągu 4 dni. Uczestnictwo w kursie pozwala na wykasowanie 6 punktów.

Related Posts

https://dajplus.pl/ogrzewacz-tarasowy-nowa-era-komfortu-na-swiezym-powietrzu/ https://aaron.net.pl/magiczny-klimat-tarasu-sekret-stojacy-za-ogrzewaczem-gazowym/ https://e-szczawnica.org/ogrzewacz-gazowy-na-taras-cieplo-gdziekolwiek-jestes/