Leczenie kanałowe – czy należy się go bać?

Leczenie kanałowe obrosło wieloma legendami – osoby, które w przeszłości musiały je przejść wspominały najczęściej o dyskomforcie, bólu, problemach z gryzieniem w trakcie leczenia. Współcześnie leczenie kanałowe znacząco różni się od tego, co pamiętamy sprzed kilku czy kilkunastu lat. Warto przyjrzeć się temu zabiegowi z bliska, aby nie czuć strachu przed jego wykonaniem.

Leczenie kanałowe wykonywane jest w przypadkach, kiedy choroba (najczęściej próchnica) objęła większą część zęba i nie ma możliwości jego skutecznego wyleczenie. Leczenie tego typu polega na uśmierceniu zdrowych tkanek, wypełnienie ich materiałami biozgodnymi przy jednoczesnym zachowaniu naturalnej korony zęba. Zadaniem leczenia kanałowego jest jak najlepsze zabezpieczenie kanałów zębowych oraz odtworzenie korony, aby ząb mógł jeszcze służyć nam przez wiele lat. Leczony kanałowo ząb nie ma połączenia z naszym układem krwionośnym: kanały są czyszczone z nerwów i naczyń krwionośnych, przez co z czasem może on zacząć kruszeć. Współczesna medycyna pozwala jednak na długie zachowanie naturalnej korony.

Jak wygląda leczenie kanałowe?

Obecnie leczenie kanałowe przebiega pod znieczuleniem miejscowym. Dzięki temu możliwe jest zachowanie komfortu pacjenta i przeprowadzenie wszystkich działań całkowicie bezboleśnie. Pierwszym krokiem jest nawiercenie szkliwa, aby dostać się do wnętrza zęba. Umieszczana jest tam substancja uszkadzająca naturalne białka – proces ten często nazywa się uśmiercaniem zęba. Konieczne jest wyczyszczenie kanałów z obumarłej tkanki i wypełnienie kanałów materiałem biozgodnym. Zabieg ten ma na celu zamknięcie światła kanałów przed drobnoustrojami, które dostawałyby się tędy do krwiobiegu.

Leczenie kanałowe zajmuje zazwyczaj 2-3 wizyty. Po tym czasie lekarz odbudowuje koronę i zamyka ząb, nadając mu jak najbardziej naturalny kształt. Jeśli szukasz specjalisty, który szczegółowo wytłumaczy Ci etapy leczenia, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty – dentysta Opole.


Article Tags:
·
Article Categories:
Zdrowie i Uroda

Recent Posts

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

http://godsplanet4haiti.org http://lekkie-pioro.pl http://web7group.com/trwale-garnki-i-patelnie-kuchenne-co-wybrac/