Skrzywienie kręgosłupa – jak sobie radzić?

Z powodu siedzącego trybu życia i małej ilości ruchu coraz większa liczba osób uskarża się na problemy ze skrzywionym kręgosłupem. Jeśli dotyczące one również nas, oczywiście konieczna będzie konsultacja z ortopedą. Jednak sami także możemy odpowiednio dbać o nasze plecy, żeby mogły posłużyć nam jak najdłużej.

Czego powinniśmy unikać?

Kręgosłup bardzo nie lubi być przeciążany. Męczy go wielogodzinne stanie, a także noszenie ciężarów. W trosce o zdrowe, proste plecy powinniśmy unikać tego typu przeciążeń.
Warto wyrobić w sobie pewne codzienne dobre nawyki. Kiedy niesiemy zakupy czy inne ciężary, starajmy się rozłożyć ciężar równomiernie na dwie strony ciała. Dla naszych pleców lepsze jest również noszenie plecaka niż zakładanie torby na jedno ramię. Jeśli natomiast chcemy podnieść z podłogi coś ciężkiego, ukucnijmy i dopiero w takiej pozycji weźmy w ręce przedmiot.

Postawa to podstawa

Skrzywieniu kręgosłupa sprzyja także nieprawidłowa postawa – garbienie się. Warto więc dbać o to, aby siedzieć i chodzić wyprostowanym, z głową podniesioną wysoko i równą linią pleców.
Oprócz tego, że dbałość o prawidłową postawę wpłynie dobrze na stan naszych pleców, sprawi też, że będziemy prezentować się bardziej atrakcyjnie.

Dbać, aby nie było gorzej

Jeśli dotknął nas problem jakiegoś skrzywienia kręgosłupa, należy dbać przede wszystkim o to, aby się on nie pogłębiał.
W tym celu warto wybrać się do lekarza ortopedy i fizjoterapeuty. Zlecą nam oni odpowiednie ćwiczenia rehabilitacyjne. Prawdopodobnie skrzywionego kręgosłupa nie będziemy mogli wyprostować, jednak warto pracować nad tym, aby jego stan się nie pogorszył.

Masaż leczniczy

Dla wielu osób dotkniętych schorzeniami związanymi z krzywym kręgosłupem polecane są specjalistyczne masaże lecznicze.
Jest to coraz popularniejsza metoda leczenia. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową „masaż leczniczy Warszawa”, żeby zobaczyć, jak wiele osób zajmuje masażem leczniczym chociażby w Warszawie.
Warto jednak dobrze sprawdzić specjalistę, do którego wybieramy się z naszym problemem. Musi być to osoba odpowiednio przeszkolona, z ukończonymi kursami uprawniającymi do wykonywania takiego masażu. Zabieg wykonywany przez amatora może nam wcale nie pomóc albo, co gorsza, wręcz zaszkodzić.

Skrzywienie kręgosłupa jest jedną z tak zwanych chorób naszych czasów. Możemy się jednak przed nią ochronić, stosując się do odpowiednich zasad profilaktycznych. Jeśli natomiast schorzenie to nas dotknie, są sposoby na zapobiegnięcie pogłębianiu się go.

Tekst powsta we współpracy z Instytutem zdrowia i urody Medica SPA


Article Tags:
·
Article Categories:
Zdrowie i Uroda

Recent Posts

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kalkulatorubezpieczen.pl http://likeplus.waw.pl https://hanza.edu.pl/udogodnienia-dla-kierowcy-nie-tylko-ubezpieczenia/