15 ras koni, które powinieneś znać

Chyba każdy z nas zna najpopularniejszą rasę konia, czyli konie czystej krwi arabskiej. Ale czy wiedziałeś, że na świecie występuje aż 200 ras tych zwierząt? Każda z nich ma swój niepowtarzalny charakter i budowę anatomiczną, które uwarunkowane są przede wszystkim pochodzeniem i historią danej rasy. Jakim koniom warto przyjrzeć się bliżej? Oto 15 ras koni, które powinieneś znać!

 

15 ras koni, które powinieneś znać: poznaj zwierzęta z całego świata

Spośród 200 odmian koni występujących na całym świecie wybraliśmy te najbardziej popularne i najliczniej występujące. Oto 15 ras koni, które powinieneś znać: konie czystej krwi arabskiej (tak zwane araby), konie fryzyjskie, mustangi, konie pełnej krwi angielskiej (folbluty), koniki polskie, konie huculskie, konie małopolskie, wielkopolskie i śląskie, achał-tekiński, albino, koń andaluzyjski, koń lipicański, luzytański i appaloosa.

 

Najpopularniejsze polskie rasy koni

Każdy fan jeździectwa powinien wiedzieć, że wiele ras koni narodziło się na terenie Polski. Historia naszego kraju od zarania dziejów związana była z tymi pięknymi zwierzętami. Jednak, ze względu na burzliwą historię, ich hodowla była utrudniona. Pierwsza stadnina państwowa, za zgodą cara Aleksandra I, powstała w Janowie Podlaskim w 1816 roku. Hodowla szybko się rozrastała. Tuż przed II wojną Polska zajmowała 5 miejsce w świecie pod względem liczebności hodowli – liczba koni sięgała niemal 4 milionów sztuk. Niestety, nadejście wojny spowodowało nieodwracalne straty.

Najstarszą polską rasą jest konik polski. Jego przodkiem jest dziki tarpan. Do innych, wywodzących się z terenów Polski zwierząt zaliczamy konia huculskiego, małopolskiego, wielkopolskiego i śląskiego.

 

 

Related Posts

https://gazetastonoga.pl/gazowy-ogrzewacz-tarasowy-polaczenie-wydajnosci-i-stylu/ https://carnivorous-plants.pl/taras-w-kazda-pogode-tajemnica-ogrzewaczy-gazowych/ https://www.fcbu.org/nowoczesny-przedpokoj-inspiracje-i-aranzacje/